top of page

סטריט ארט בהאקני וויק

עודכן: 23 בדצמ׳ 2018

אין מה לאמר, האקני וויק היא שכונה מגניבה. היא למעשה מה ששורדיץ' היתה פעם, כשהתהוותה בה תרבות ההיפסטרים, אבל ההצלחה מביאה גם את המחלות שלה ולמרות שעדיין כיף להסתובב שם, מבחינת אמנות רחוב יש תחושה יותר בורגנית, פחות חתרנית.

אז יצאתי לשוטט בהאקני ולהנות מאמנות הרחוב שחוגגת בה. תוכלו לראות אותה גם במקומות הכי לא צפויים לכן שמרו על עירנות, הרימו עיניים והסתכלו לצידי המדרכה, היא יכולה להיות בכל מקום. אמנות רחוב היא לא רק גרפיטי או ציורי קיר אלא גם נעלי עבודה צבעוניות קשורות מעל גדר אתר בניה, עבודת סריגה שמוצמדת לקיר או פיסול קטן בצידי הדרך. אלה לא מופיעים כאן כי הם לא מצטלמים כל כך טוב, אבל כשאתם שם שימו לב אליהם. זה כיף לגלות אותם.

אמן הרחוב HNRX הוא אוסטרי, אבל כמו רבים מאמני הרחוב הגדולים, הוא פעיל ברחבי העולם. העבודות שלו בדרך כלל נסובות סביב מזון ויש להן תצורה שמזכירה משחקי מחשב של פעם. כאן הוא השתלט על קיר שלם של מבנה ויצר עבודה שמזכירה לי את שיעורי הביולוגיה - מיטוכונדריה ומקרופאז'ים. מה זה מזכיר לכם?


HNRX

שיתוף פעולה בין אמנים אינו יוצא דופן בעולם הגרפיטי. עבודה משותפת של Masai וBailon, אחד בריטי ואחד מברזיל, התבשלה לאורך שנתיים - שני האמנים העסוקים לא הצליחו לתאם קודם. הם בחרו לצייר ציפור ברזילאית שעומדת בפני סכנת הכחדה, ומתקשרת לאקטיביזם של Masai ולחיבה לציפורים של Bailon. יפה לראות שכל אחד שמר על סגנונו הייחודי. חבל שהיה מי שטרח להרוס את העבודה שלהם. למזלכם מצרפת כאן תמונה של היצירה כשעוד היתה טריה.


Masai, Bailonעוד אמן בינלאומי, Thierry Noir, הוא צרפתי במקור אבל ידוע במיוחד כמי שהיה מהראשונים (לטענתו הראשון) שצייר על חומת ברלין. על פי עדותו, במשך חמש שנים הוא צייר את דמויותיו הצבעוניות והנשכניות על החומה מידי יום, תוך סיכון חירותו. הוא עשה זאת כמחאה, בניסיון להציג את החומה כמוטציה לא טבעית, כמשהו שצריך להרוס. לא היתה כאן כוונה לייפות. כמו שאתם מבינים, הוא אחד מזקני השבט כשמדובר באמנות רחוב ופעל להפיכתה ללגיטימית. אם הדמויות שלו נראות לכם מוכרות נסו להיזכר באלבום Achtung Baby של U2. ראיון איתו את יכולים לקרוא כאן.


Thierry Noir

עוד אמן שהצליח לפרוץ מהרחוב אל הגלריה הוא Xenzogram, למרות שעבודות הרחוב שלו טובות יותר בעיניי. כאן מצאתי קטע קטן מקיר, שגם עליו כיסו כבר, אבל מציג את המוטיב העיקרי של קסנז - שורת הציפורים על כבל - Like a bird on a wire.


xenz xenzogram

אז כמו שכבר הבנתם, יש פה קיבוץ גלויות גלובלי: Martin Ron ו-Jiant הגיעו מארגנטינה כדי לצייר את הציור המטריף הזה שיש כל כך הרבה על מה להסתכל בו. Martin Ron מתמחה בדמויות ריאליסטיות וJiant נותן את האפקט הקוסמי. יחד זה פשוט יפהפה. תוכלו להציץ כאן בתמונות מששת ימי היצירה.


Martin Ron, Jiant

אחד האמנים המקומיים, שיש הטוענים שחי בהאקני וויק, הוא Sweet Toof ( כפרפראזה על שיניים) שהאגדה האורבנית מספרת שהחל ליצור גרפיטי בעקבות פרידה קשה שהובילה אותו להרהורים על המוות. מבחינתו לשיניים משמעות כמה שנשאר אחרי מותנו ונושא את החתימה הייחודית שלנו כבני אדם. אם תסתכלו היטב תראו את השיניים החשופות האלה במקומות רבים בשכונה, לפעמים על גרפיטי של מישהו אחר, על מדרגות, גגות בתים ועוד. להבדיל מרבים מאמ