top of page

אמנות רחוב מסביב לעולם

עודכן: 14 באפר׳ 2021

הפעם פוסט חגיגי בו הזמנתי כמה מהבלוגרים ומדריכי הסיורים הנחשקים בעולם לכתוב לנו על אמנות רחוב בפינה שלהם בעולם. תאמינו לי, זה יעשה לכם חשק לעלות על מטוס ולעשות סיור אורבני. אם כרגע זה לא מתאפשר, אפשר להנות גם מאמנות הרחוב המקומית שלנו.


לונדון, ברלין, מילאנו, גלאזגו, אמסטרדם - HERE WE COME

שכונת שורדיץ' בלונדון - עומר לוגסי

שכונת שורדיץ׳ במזרח לונדון נחשבת כיום לאחד מהמוקדים המרכזיים והחשובים בעולם של גרפיטי ואמנות רחוב. השכונה, שהיתה עד לשנות ה-70 של המאה ה-20 אחת מהשכונות היהודיות של לונדון (לפני שהיהודים נהרו ממנה לצפון-מערב לונדון), הפכה ברבות השנים למוקד של בנגלדשים, היפסטרים וחברות סטארט-אפ, לצד גלריות ואמנים, והרבה. עומר לוגסי, מדריך סיורי האוכל ואמנות הרחוב ״רעבים בלונדון״ והאיש מאחורי הבלוג ׳לונדוניסט׳, מספר: ״בדומה לשכונות כמו וויליאמסבורג בניו-יורק, ניוקלן בברלין או אפילו פלורנטין בתל אביב, שורדיץ׳ הפכה בזכות הג׳נטרפיקציה למוקד של היפסטרים ואמנות רחוב. אמנם העיר בריסטול שבמערב אנגליה (שממנה מגיע בין השאר בנקסי, כיום אמן הרחוב המפורסם בעולם) היא אבן היסוד של הגרפיטי בבריטניה, אבל כיום שורדיץ׳ היא ׳קו החזית׳ שבו הכל קורה, מתחלף במהירות, ומקרין החוצה לעולם את אמנות הרחוב הלונדונית העכשווית והתוססת.


אמנות רחוב בשורדיץ'

אמנים כמו זאבו (Zabou), ג׳ימי סי (Jimmy C), ווסקרסקי (Woskerski), אוטו שאדי (Otto Schade) ואחרים, מוסיפים הרבה צבע ועניין לשכונה המזרח-לונדונית, כשלכל אחד מהם ייחודיות וסגנון משלו, ולעתים יצירותיהם מתכתבים עם הסביבה ועם המארג העירוני. ״קחו למשל את האמן הבלגי פיטר רואה, שמצייר בעיקר בעלי חיים שנפוצים בלונדון ובסביבתה, למשל עכברוש או עגור, או את סטיק, שצייר באחד מהרחובות בשכונה (באזור שנקרא ׳בנגלדש הקטנה׳) את אחד מהציורים שהפכו להכי אהובים בבריטניה, של שתי דמויות של ׳אנשי מקל׳, האחת מוסלמית עם חיג׳אב והשניה ללא כיסוי, מחזיקים ידיים. זה מתכתב עם מה שקורה באזור, מעין מחווה לסובלנות של פרוורי לונדון, שכיום מלאים במהגרים, בתרבות ובאוכל טוב ממקומות כמו ג׳מייקה, בנגלדש, ניגריה, ברזיל ועוד".


Woskerski in action

לוגסי מוסיף: "חשוב לציין ששכונת שורדיץ׳ היא רק שכונה אחת מיני רבות שאפשר למצוא בהן כיום אמנות רחוב מרתקת ברחבי לונדון. שכונות נוספות הן למשל דלסטון, האקני וויק, בריקסטון, קמדן ועוד. הצבעוניות של לונדון באה לידי ביטוי כיום באמנות הרחוב הבועטת, לצד האוכל הבינלאומי המגוון, השווקים התוססים והשכונות המתחדשות, בעיקר במזרח ובדרום העיר, שהיו פעם מוזנחות והיום הדברים הכי מעניינים קורים דווקא בהן".


אמנות רחוב בשורדיץ'

אמסטרדם - לילך טארטן


לילך טארטן, מדריכת תיירים באמסטרדם ומנהלת הדף אמסטרדם על קצה המזלג, מדווחת מהשטח:

רובע החלונות האדומים באמסטרדם, מעולם לא היה כל כך אפור, כל כך שקט, כל כך ריק,

ולקירות בסמטה הכי צרה באמסטרדם כבר אין על מי לצעוק.


ואז הגיע דוֹפִּי.

הוא הזריק לנו מנת יתר צבעונית וכל כך מקורית.

אני קוראת ליצירה הגאונית הזו "השחלות של אמסטרדם".

דופי אומן מוכר בנוף האמסטרדמי, מחבר ריאליזם עם גרפיטי, בצבעים עזים עם שילובים בלתי אפשריים אבל אצלו זה עובד. יש לו הרבה יצירות תלת מימדיות . וגם פה.

בכניסה לסמטה שחלות ורדרדות מזמינות אותנו לחדור לרחם של אמסטרדם. לדגל העיר האדום עם פס שחור ועליו שלושה איקסים לבנים.

הציור עוטף אותנו על הקירות על הריצפה ואנחנו מתקדמים בסמטה הצרה לחלונות שבדרך כלל יעמדו בהם נשים יפות אבל עכשיו הוילון האדום מוגף ואנחנו יוצאים לכנסיה הישנה.

דופי בסמטה הצרה ביותר באמסטרדם

אמן נוסף שמתכתב עם הסביבה ושם לו למטרה להעלות לנו חיוך על הפנים הוא פרנקי . בחור מוכשר ויצירתי. כבר בבית הספר הפך את תיק הלימודים לתיבת דואר וכך היה מגיע לתיכון לצערנו אמא שלו לא שמרה את היצירה.

באמסטרדם הפך שלט כביש חד סיטרי לחץ של קופידון ועל צינור בחזית של רחוב הלבבות hartenstraat הושיב גמד שדג את הלב. לתותח שהיה מתריע על הצפה מתקרבת והיום הוא מזכרת עליד סגרי העץ.

הקפיץ כדורסלן שיקלע ללועו לב אדום. בימים אלו בשיתוף עם עיתון העיר, מוסיף כל שבת יצירה חדשה.