top of page

מי היתה איזבלה סטיוארט גארדנר?

עודכן: 12 בינו׳

בימים אלה עלתה בנטפליקס מיני סדרה בשם This Is A Robbery המספרת את סיפורו של שוד האמנות הגדול ביותר בהיסטוריה, שהתרחש ב-18 במרץ 1990 במוזיאון איזבלה סטיוארט גארדנר בבוסטון. שני השודדים שהתחזו לשוטרים נכנסו למוזיאון בלי הרבה בעיה, שהו בו 81 דקות ולקחו 13 יצירות אמנות, חלקן מהמשובחות ביותר בעולם, של אמנים כמו רמברנדט וורמיר. השווי המוערך של היצירות שנגנבו הוא מעל חצי מיליארד דולר. ספוילר: היצירות מעולם לא הושבו והשוד טרם פוענח, אך בסדרה מעלים השערות בכיוונים שונים ומצביעים על כשלים במהלך החקירה.

סיפור השוד הוא אמנם דרמטי וסקסי אבל אותי מעניינת במיוחד דמותה של איזבלה סטיוארט גארדנר, האספנית שהקימה את המוזיאון והאוסף שלה מוצג בו. מדובר באישה יוצאת דופן בחושיה, בכריזמה שלה ובתשוקתה לאמנויות. אישית, אני מרותקת לסיפורים של נשים אספניות והאופן בו השפיעו על שדה האמנות כפי שאנחנו מכירים אותו היום.


איזבלה סטיוארט גארדנר, 1888

איזבלה נולדה ב-1840 בניו יורק למשפחת סטיוארט שעשתה את הונה ממסחר בכותנה. היא זכתה לחינוך הטוב ביותר בניו יורק וכשהיתה בת 16 עברה המשפחה לפריס, שם למדה בבית ספר לנערות אמריקאיות והרחיבה את השכלתה בתחומי האמנות, המוסיקה והספרות. עם חברתה לכיתה, ג'וליה גארדנר, שמרה על קשר, וכששבו השתיים לארצות הברית, הזמינה אותה ג'וליה לבקר אותה בבוסטון. בביקור זה איזבלה הכירה את אחיה של ג'וליה, ג'ק, שהיה אחד הרווקים המבוקשים ביותר בבוסטון. השניים התאהבו ונישאו די מהר – היא בת 20 והוא בן 23. הם התיישבו בבוסטון, בה משפחת גארדנר, שעשתה את הונה ממסחר, ספנות ורכבות, היתה מהמכובדות ביותר.

לאיזבלה וג'ק נולד בן, אבל למרבה הצער הוא מת בגיל שנתיים מדלקת ריאות. הטרגדיה הזו היתה הרסנית עבור איזבלה. הדיכאון שלה העמיק אחרי שעברה הפלה בעקבותיה התבשרה שלא תוכל להביא עוד ילדים לעולם. על מנת לעודד אותה תכנן ג'ק טיול ארוך באירופה. איזבלה, שהיתה חולה וחלשה, נישאה אל האוניה באלונקה. הם טיילו בסקנדינביה, רוסיה ופריס. ג'ק כנראה ידע מה הוא עושה, כי אכן רוחה של איזבלה התעודדה מאוד וכששבה לבוסטון היא כבשה את הסלונים בסערה, חמושה באופנה עדכנית ומתוחכמת מפריס.

היא הפכה לאשת חברה מרכזית בבוסטון של אותם ימים ואירחה בביתה אנשי רוח וספר כמו הסופר הנרי ג'יימס שהיה ידיד קרוב שלה, שהכיר לה את הציירים ג'ון סינגר סרג'נט וג'יימס מק'ניל וויסלר. האמן הסקנדינבי אנדרס זורן היה גם הוא בין המקורבים. היא החלה לאסוף ספרים עתיקים, במיוחד מהדורות שונות של ספריו של דנטה אליגיירי. בביתה אירחה קונצרטים רבים ונתנה חסות למוזיקאים מוכשרים.

אחיו של ג'ק, שהיה אלמן, נפטר בפתאומיות ב-1875 והותיר אחריו שלושה בנים. איזבלה וג'ק אימצו את הבנים וגידלו אותם כאילו היו שלהם. עבורם זו היתה הזדמנות שנייה להיות הורים.


ג'ון סינגר סרג'נט, דיוקן איזבלה סטיוארט גארדנר, 1888

חיידק המסעות לא עזב את הזוג, והחל מהמחצית השנייה של שנות ה-70' הם נסעו לטייל ברחבי אמריקה, אירופה, המזרח התיכון ואפילו אסיה. במהלך המסעות החלה לרכוש לאט לאט שכיות חמדה.

ב-1888 צייר סרג'נט דיוקן באורך מלא של איזבלה, כשברקע טפט המדמה הילה זהובה סביב ראשה. הדיוקן זכה לביקורת שהתייחסה לעומק המחשוף ולשמלה ההדוקה מדי. ג'ק לא אהב את הציור וביקש מאיזבלה שלא תציג אותו יותר בפומבי. הוא אמר "It looks like you, but it looks like hell" ("זה נראה כמוך, אבל זה נראה נורא"). אחרי מותו היא תלתה את הדיוקן בחדר הגותי במוזיאון.

ב-1891 ירשה איזבלה 2.75 מיליון דולר אחרי מותו של אביה. זה איפשר לה להתחיל לאסוף אמנות יותר ברצינות. הרכישה הראשונה שלה היתה במכירה פומבית בפריס. היא התאהבה בציור "הקונצרט" של יוהנס ורמיר, שלא היה אמן ידוע ופופולרי במיוחד באותה התקופה. בדיעבד, זו היתה אחת הרכישות המוצלחות ביותר שלה – ורמיר הפך להיות אחד האמנים המוערכים והנחשקים ביותר וישנן רק 35 יצירות מזוהות שלו בעולם. הציור מחבר בין שתי אהבותיה הגדולות ביותר – אמנות ומוסיקה. ורמיר, שהיה גאון ביצירת קומפוזיציות שמפעילות את הצופה, השתמש באור השוטף מהחלון (שאנחנו לא רואים בציור) ובוהק על עגיל הפנינה של הנערה הישובה אל הצ'מבלו, גב הכיסא האדמדמם וחזית שמלתה של הנערה העומדת לשיר, כל זאת על מנת להעביר לנו את הסיטואציה. הקונצרט עומד להתחיל.


יוהנס ורמיר, הקונצרט, 1664

איזבלה, שאהבה להרחיב את ידיעותיה, שמעה באופן קבוע הרצאות על תולדות האמנות באוניברסיטת הרווארד. הפרופסור הכיר לה את אחד מתלמידיו המבטיחים שבא מרקע עני – ברנארד ברנסון. הזוג גארדנר וחבריהם התרשמו מאוד מברנסון הצעיר והחליטו לממן עבורו השתלמות באיטליה. בגיל 25 פרסם ברנסון ספר על המאסטרים של הרנסנס בוונציה ובגיל 30 ספר על הרנסנס הפלורנטיני. עד היום אלה ספרים יסודיים בלימודי תולדות האמנות. ברנסון הפך להיות היועץ הצמוד של איזבלה ברכישת אמנות, ואף על פי שלא תמיד שמעה לעצתו, תמיד כיבדה את דעתו.


Sandro Botticelli, Virgin and child with an Angel, 1470

לברנסון היתה דרך מיוחדת להתבטא על אמנות, באופן שלא השאיר אף אחד אדיש. על בוטיצ'לי הוא אמר "היחס בין בוטיצ'לי לאמנות דומה ליחס שבין מוסיקה ודיבור". ב-1889 נודע לאיזבלה שהנסיך קיג'י ברומא מעוניין למכור את הבוטיצ'לי שלו – מדונה וילד עם מלאך מ-1470 – תמורת 30 אלף דולר. היא שאלה את ברנסון לדעתו וזה אמר שלדעתו הוא איכותי אך לא שווה את הסכום. איזבלה בכל זאת אהבה את הציור ובהתמחרות המחיר עלה ל-70 אלף דולר. על כך אמר ברנסון שיצירות המאסטרים של הרנסנס הפכו לכל כך נדירות בשוק שאלה שרוצים בהן ישלמו כל מחיר. איזבלה רכשה את הציור, וזה היה אחד הסכומים הגבוהים ששילמה.


Andres Zorn, Omnibus,